Dört Mevsim Lastik

Yaşadığınız bölgenin iklim koşullarına göre kış koşullarıyla nadiren karşılaşılaşıyorsanız veya mevsim geçişlerinde lastiklerinizi değiştirmek istemiyorsanız, her mevsim kullanılabilen dört mevsim lastikler sizin için uygun olacaktır.

Önemli: Bu tür lastikleri seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli konu lastiğin kış sertifikasının olup olmamasıdır. 3PMSF (3 Peak Mountain Snow Flake - Üç Zirveli Kar Tanesi) isimli kış lastiği sertifikası, bağımsız kuruluşlar tarafından gerçek kış koşullarında test edildikten sonra verilen bir sertifikadır ve lastiğin yanak bölgesinde yer alır. Bunun yanında bir lastikte 3PMSF yani üç zirveli kar tanesi işareti olmayıp, sadece M+S (Mud & Snow / Çamur & Kar) işareti  olabilir.  Bu işaret sadece üreticiler tarafından belirlenen bir sınıflandırma olup, kış lastiği sertifikası yerine geçmez.  Bu yüzden alacağınız dört mevsim lastiğe karar verirken, lastiğin üzerinde "Üç Zirveli Kar Tanesi - 3PMSF" işaretinin olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz.

Tüm bunların yanında dört mevsim lastiklerin sırt deseni genel olarak kış lastiklerini anımsatır. Bu sayede kış koşullarındaki performansları, yaz koşullarındakinden daha iyi olur. Fakat siz hem kış mevsiminde, hem de yaz aylarında üstün performans sergileyen bir lastik arıyorsanız, dünyanın ilk ve tek kış lastiği sertifikalı yaz lastiği Michelin CrossClimate+'ı tercih edebilirsiniz. 

Beklentinize en uygun dört mevsim lastiği gelin birlikte seçelim. Aşağıdaki lastik bulucudan aracınızın lastik ebadını veya araç marka model bilgilerinizi girerek beklentinize en uygun dört mevsim lastiği bulabilir, size en yakın servis noktasından fiyat bilgisi alabilirsiniz.


Lastik ebadını nasıl bilebilirim?

Aracınızın üzerindeki lastiğin yanak kısmına baktığınızda 205 55 R16 91H veya 205 55 R16 91W gibi rakamlar ve harfler olduğunu görürsünüz. Burada 205 lastik taban genişliği, 55 lastik yanak yüksekliği, 16 ise jant çapıdır. 91H veya 91W işaretleri ise lastiğin yük ve hız endekslerini ifade eder.

Aracınız için en doğru dört mevsim lastik, araç üreticisinin tavsiye ettiği ölçülerde olan lastiklerdir.  Lastik ebat bilgilerini aracınızın kullanıcı el kitabında veya sürücü tarafındaki kapının üzerindeki lastik bilgileri etiketinde bulabilirsiniz.
195 65 R15