FREN HİDROLİĞİ

FREN HİDROLİĞİ

Fren sistemi arızlarını önlemek için, Euromaster’da fren hidroliği kontrolü

Size en yakın Euromaster Servis Noktası'nı bulmak için tıklayın! fren-hidroligi

Fren hidroliğinin kaynama sıcaklığının aracınızın sert frenleme esnasında durup durmayacağını belirlediğini biliyor muydunuz?

Euromaster Servis Noktaları'nda aracınızın fren hidroliği kaynama noktası uzman personel tarafından ölçülerek, ani ve beklenmedin fren sistemi sorunlarının önüne geçilir.

Uzman Açıklaması

resim_hizmetler_fren.png

Fren hidroliği sızdırmaz bir sıvıdır ve bu da havadaki nemi emdiği anlamına gelir.

Aracınızın fren yapması, kinetik enerjinin (hareket) ısı enerjisine (sıcaklık) dönüşmesinin sonucudur.

Fren sistemi yüksek sıcaklıkta çalışır; bu nedenle fren hidrolik yağının kaynama sıcaklığı çok yüksektir (240◦C); fren pedalına her basışta, hidroliğin sıcaklığı artar, yoğunlaşma meydana gelir ve bunun bir kısmı fren hidrolik yağı tarafından emilir; fren hidrolik yağının kaynama sıcaklığı yavaş fakat düzenli olarak azalır.


Kaynama sıcaklığının düşmesinin sonuçları:

  • Fren hidroliğinin kaynama sıcaklığı yüksekse (hidrolik yağ yeni), yapısı yoğun kalır ve frenleriniz en iyi şekilde çalışır.
  • Kaynama sıcaklığı ne kadar düşük olursa, fren hidrolik yağının kaynama eğilimi o kadar yüksek olur, bu durum frenlerinizi etkisiz hale getirir ve frenlerin etkinliğini yeniden kazanması için “pompalama yapma” zorunluluğunu ortaya çıkarır. 


 

 
 

Uzman Tavsiyesi

Güvenliğiniz için fren hidroliğinin 2 yılda veya 40.000 kilometrede bir değiştirilmesi gerekir, araç üreticilerinin tavsiyesi bu yöndedir;  bu işlemi gerçekleştirmek için EUROMASTER uzmanlarına danışınız