Esmiyor diyenlere püfür püfür bilgiler

Yaz aylarında sıcaklık rekorlarının kırıldığı dönemlerde bir çoğumuz sosyal medyada #esmiyor etiketiyle paylaşımlar yapıyoruz ve bu rekor sıcaklarda serinlemek için çeşitli yöntemlere başvuruyoruz. Sürüş sırasında ise çok fazla seçeneğimiz yok; ya camları açıp esmesini bekleyeceğiz ya da araç klimasını çalıştırarak güzelce serinleyeceğiz.

Peki ya araç kliması soğutma işlemini gerçekleştirmezse? 

Yaz aylarında sürüş konforumuzun en önemli unsurlarından biri olan araç klimasıyla ilgili merak edilenleri sizin için derledik. Keyifli okumalar ☺


 

1. Klimayı kim icat etti?


Klimanın mucidi olan Willis Carrier, Pittsburg tren istasyonundaki sisi dağıtmanın yollarını düşünürken, havadaki nemi azaltırsa sisin kaybolacağını fark ederek “hava işlem cihazı”nı icat etti ve böylece klima sisteminin ilk tohumları atılmış oldu. Tarihler 1902 Temmuz ayını gösterdiğinde ise Carrier ilk modern klimayı geliştirdi.

 

2. Araç klimasını ilk kim buldu?


1930’lu yıllarda otomobil üreticileri, otomobilleri nasıl ısıtıp soğutacaklarını araştırıyordu. Bazı otomobil üreticileri fan sistemleri kullanarak otomobilleri soğutmayı başarmıştı fakat 30’lu yılların sonuna kadar hiçbiri klima sistemini tam anlamıyla geliştirmeyi başaramadı. 1939 yılına gelindiğinde ise araç klimasını ilk geliştiren otomobil üreticisi Packard oldu ve 1940 yılından itibaren araç kliması ek bir donanım olarak Packard tarafından satışa sunulmaya başladı. Artık günümüzde tüm araçlar klima sistemiyle donatılıyor.

 

3. Araç kliması nasıl çalışır?


Araç klimaları havayı soğutur, temizler ve nemini alır. Araç klima sisteminde havayı temizlemek için karbon filtresi kullanılır. Havanın nemini alma görevini klima sistemindeki nem tutucu filtre üstlenir. Havayı soğutma işlemi ise kondenser fanı, evaporatör, nem tutucu filtre, R134a veya R1234yf isimli klima gazı ile klima sistemindeki hareketli parçaları yağlayarak aşınma ve sızdırmaları önleyen klima yağının birlikte çalışması sayesinde gerçekleştirilir.

 

4. Araç kliması neden soğutmaz?


Klima çalışıyor, kompresör çalışıyor ama soğutma işlemi gerçekleşmiyorsa klima gazı eksilmiş, fan, klima motoru veya sensörler arızalanmış, polen filtresi veya klima radyatörü tıkanmış olabilir. Düzgün çalışmayan bir klima sistemi sürüş konforunu azaltırken, araç motorunu zorlayacağı için yakıt tüketimini de artıracaktır. Arızalanan klima sistemi aynı zamanda kompresörü de zorlayacağından, bakımı yapılmadığı takdirde ileride daha maliyetli sorunlara yol açabilir. Aracınıza yaptıracağınız düzenli kontroller sayesinde klima sisteminin yıl boyunca sağlıklı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

 

5. Araç klima gazı neden eksilir veya biter?


Araç klima gazının eksilmesinin temel nedeni sızıntıdır. Sistemde kırık veya çatlak yoksa bile, özellikle kış aylarında klimayı kullanmadığımız için sızdırmazlığın en önemli unsurlarından biri olan klima yağı sistemde devridaim yapamaz ve maalesef işlevini gerçekleştiremez. Bu yüzden kış aylarında araç klimasının ayda en az iki kez çalıştırılması ve klima gazı seviyesinin yılda bir kez düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Kış aylarında camdaki buğulanmayı çözmek için araç klimasını çalıştırmak sistemi koruyacak ve klima gazının eksilme süresini uzatacaktır.

 

6. Araç kliması nasıl temizlenir?


Araç klimalarında havayı soğutan evaporatör, karanlık, soğuk ve nemli bir ortam oluşturduğundan bakteri, küf ve mantar gibi organizmaların çoğalması için oldukça müsaittir. Bu zararlı organizmalar ile toz, polen gibi maddelerin araç kabinine ulaşmasını polen filtresi önler. Fakat polen filtresi zamanla tıkanarak yetersiz kalır ve evaporatör peteği kirlenir. Bu durumda klima çalıştırıldığında araç içine kötü bir koku yayılır. Klima temizliği işlemi, polen filtresinin değiştirilmesi, klima radyatörün temizlenmesi ve antibakteriyel sprey kullanılarak yapılan klima bakteri temizliği ile kolayca gerçekleştirilmektedir.

 

7. Araç klima sistemi kontrolü ve bakımı


Araç klima sistemini güvendiğiniz bir serviste yılda bir kez kontrol ettirmeniz ve polen filtresini yılda en az bir kez değiştirmeniz, sürüş sırasında kötü sürprizlerle karşılaşmanızı önlemeye yardımcı olur. Bunun yanında ulaşacağınız noktaya varmadan yaklaşık 5 dakika önce klimayı kapatarak sadece fanı çalıştırmanız, sistemdeki nemi azaltacak ve bakteri oluşumunu önlemeye yardımcı olacaktır. Ücretsiz klima sistemi kontrolü için tüm sürücüleri Euromaster’lara bekliyor, herkese güvenli sürüşler diliyoruz. 

Size en yakın Euromaster servis noktası bilgilerine ulaşmak ve randevu oluşturmak için bu linke tıklayın.

Diğer blog yazılarımıza ulaşmak için bu linke tıklayın.