Yaz aylarında neden kış lastiği kullanmamalıyız?

Havalar ısındı ve yaz aylarının nimetlerinden yararlanmaya başladık ☺ 

Kışlıklar kaldırıldı ve yazlık giysiler gardıroplarda yerini aldı. Peki bu sıcaklarda ayağınızda kışlık botlarla dolaşmak zorunda kalsanız ne hissederdiniz? 

Yaz aylarında kışlık lastikleri kullanmaya devam ettiğinizde neler olabileceğini biliyor musunuz?

Yaz sıcaklarının iyice kendisini hissettirdiği ve yazın keyfini çıkarmaya başladığımız bu günlerde, yaz aylarında kış lastiği kullanmaya devam ettiğimizde neler olacağını sizin için özetledik.

 

1. Kış lastiklerinin kauçuk yapısı yaz koşulları için uygun değildir


Kış lastikleri 7 derecenin altındaki hava koşullarında yola daha iyi tutunacak şekilde tasarlanmış ve kauçuk yapısı yaz ve dört mevsim lastiklerden daha farklıdır. Bu yüzden yaz aylarında kullanıldığında, yapısı gereği sıcak havalarda yolla temas eden yüzeyi daha geniş olacağı için yuvarlanma direnci artar.

 

2. Yakıt tüketimi artar


Gaza bastığınız anda enerji transfer etmeye başlarsınız. Bunun sonucu olarak lastikler dönerek aracın hareket etmesini sağlar. Yaz aylarında kullanıldığında yuvarlanma direnci artan kış lastikleri yüzünden, araçta bir enerji kaybı oluşur ve bu da yakıt tüketiminin artmasına sebep olur.

 

3. Çevreye salınan zararlı gaz miktarı artar


En gelişmiş teknolojilerle üretilen yeni nesil otomobiller ve otomobil lastikleri, yakıt tüketimi ve karbondioksit salınımını minimum seviyede tutmayı hedefler. Kış lastikleri yazın kullanıldığında yuvarlanma direnci ve buna bağlı olarak yakıt tüketimi artacağı için, çevreye salınan zararlı gaz miktarı da maalesef artacaktır.

 

4. Erken aşınmaya sebep olur


Kış lastikleri 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda optimum performans sergilemek için özel olarak üretilmiştir. Yaz mevsiminde kullanıldığında bu özelliğini kaybetmeye başlar. Sıcak havalarda daha çok aşınacağı için erken aşınma, performans kaybı gibi sorunlara neden olur. Kış lastiklerini yaz mevsiminde kullandığınızda lastiklerinizi daha erken değiştirmek ve aracınızı daha sık bakıma götürmek zorunda kalabilirsiniz.

 

5. Sürüş güvenliği azalır


Aracınızın yolla tek temas noktası olan lastikler, sürüş güvenliğinin en önemli unsurudur. Yapısı gereği yaz koşullarına uygun olmayan kış lastiklerini yaz aylarında kullandığınızda, aracın yol tutuşu azalır ve fren mesafesi artar.
 

6. Her şey mevsiminde güzel :)


Her şey mevsiminde güzel diyerek, bütün kış yorulan kış lastiklerinizi dinlenmeleri için lastik otellerimize davet ediyor, Euromaster ailesi olarak herkese güvenli sürüşler diliyoruz.

Diğer blog yazılarımız için bu linke tıklayın.