Daha az benzin harcamak için neler yapılmalı?

 

Araç kullanırken sürüş güvenliğini riske atmanın yanında, bilmeden yakıt sarfiyatını da arttırıyor olabiliriz. Aslında dikkat edeceğimiz birkaç basit konuyla daha az yakıt tüketerek, çevreye ve bütçemize olan zararlı etkileri en aza indirebiliriz.

 

 

  • Bagaj kontrolü: Bagajınızı kontrol edin ve aracınızda gereksiz ağırlıkları taşımayın. Aracınızda taşıdığınız gereksiz her yük, fazladan yakıt tüketmenize neden olur.

 

  • Doğru vites: Aracınızı yol ve trafik koşullarına uygun kullanarak, motoru zorlamamak için her zaman doğru vitesle ilerleyin. 

 

  • Lastik basıncı kontrolü: Lastikte düşük basınç, lastiğin yuvarlanma direncini arttırır ve fazladan yakıt tüketmenize sebep olur. Lastiklerinizin hava basıncını lastikleriniz soğukken (3km'den daha az mesafe katetmişken) ve kalibrasyonunun düzenli olarak yapıldığından emin olduğunuz ekipmanlarla düzenli olarak kontrol ettirin. Yola çıkmadan önce lastik basınç değerlerinin araç üreticisinin belirlediği basınç değerinde olduğundan emin olun. Aracınızda yük varken ve yolcu sayısı fazla olduğunda lastik basınç değerlerinin, yüke göre yine araç üretişcisinin belirlediği değerler doğrultusunda değiştirilmesi gerekir. Bunun yanında aracınızda lastik basıncı izleme sistemi (TPMS) mevcutsa, sistemin doğru çalıştığından emin olmak için bakımını ihmal etmeyin.

 

  • Motor yağı: Motor yağı aracınızın hareketli parçalarını yağlayarak sürtünme ve aşınmayı önler. Fakat zamanla motor yağında kirlilikler oluşur ve etkisini yitirir. Bu da sürüş sırasında motoru zorlayarak daha fazla benzin harcamanıza neden olur. Aracınıza yaptıracağınız düzenli bakımlarla motor yağı ve yağ filtresini yılda en az 1 kez yenileyerek motorun kullanım ömrünü uzatıp, daha az yakıt tüketerek uzun vadede bütçenize katkıda bulunmuş olursunuz. 

 

  • Klima sistemi: Araç klimasında bir arıza varsa klima çalıştırıldığında motoru zorlayacak bu da daha fazla yakıt tüketmenize neden olacaktır. Araç kliması ısıtma/soğutma işlemini tam gerçekleştiremiyor veya araç içinde kötü kokular oluşuyorsa bakım zamanı gelmiş demektir.

 

  • Periyodik bakım: Aracınızda bulunan hava filtresi, yağ filtresi, yakıt filtresi gibi parçalar zamanla tıkanarak etkisini yitireceğinden aracın performansını düşürürken, daha fazla yakıt tüketmenize de neden olacaktır. Bu yüzden aracınızın bakımlarını düzenli olarak yaptırmanız hem bütçeniz, hem de sürüş konforunuz için önemlidir.

 

 

EUROMASTER servis noktalarında sunulan ücretsiz check-up hizmeti sayesinde, siz de aracınızın durumunu öğrenebilir, varsa aracınızın eksiklerini orijinal ekipman onaylı yedek parçalar ve işçilikte 2 yıl garantiyle girerebilirsiniz. Size en yakın Euromaster servis noktasına ulaşıp detaylı bilgi almak için bu linke tıklayın.