Kış Lastikleri

Hava sıcaklığı 7 °C'nin altına düştüğünde, sürüş güvenliği açısından kış lastiklerine geçiş yapmak büyük önem taşır. 

Kauçuk yapısı gereği kış lastikleri, 7 °C'nin altındaki düşük sıcaklıklarda tam performans vererek çalışırlar. Kış lastikleri özel kauçuk yapısı ve sırt desenine sayesinde suyu en iyi şekilde tahliye eder ve lastiğin yol ile temasının su nedeniyle tamamen kesilmesi anlamına gelen suda kızaklama (aquaplaning) riskini en aza indirir.

Kış lastiklerininde karlı zemin performansı için lamel dediğimiz kılcal kanallar bulunmaktadır. Bu kanallar yol ile temas ettiği sırada aracın ağırlığıyla birlikte açılarak, zemindeki karın lamellere girmesini ve lastiğin üzerinde ince bir kar katmanı oluşmasını sağlar. Karlı zeminde üzeri karla kaplı bir lastik yola daha iyi tutunur. Bunun yanında kış lastiğinin sırt deseni sayesinde de aracın karlı zeminde çekiş gücü de desteklenir.

Önemli: Kış lastiği seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli konu lamellerin derinliğidir. Eğer bu derinlik karkasa kadar iniyorsa kış lastiğinizi uzun yıllar kullanabilirsiniz. Fakat sadece 1-2 mm derinlikteki lamele sahip bir kış lastiğinin sırt deseni, ikinci kış mevsiminden  itibaren yaz lastiğini andırmaya ve etkisini yitirmeye başlar.

Hiçbirimiz lastiklerimizi sadece bir mevsim kullanmak için almıyoruz ve seçeceğimiz kış lastiğinin doğal olarak en az üç veya dört mevsim boyunca ilk günkü performansını korumasını bekliyoruz. Bu durumda zorlu kış koşullarında uzun ömürlü güvenlik sunan Michelin Alpin 6 lastikler sizin için en doğru seçim olacaktır. 

Beklentinize en uygun kış lastiğini gelin birlikte seçelim. Aşağıdaki lastik bulucudan aracınızın lastik ebadını veya araç marka model bilgilerinizi girerek beklentinize en uygun kış lastiğini bulabilir, size en yakın servis noktasından fiyat bilgisi alabilirsiniz.

 

Lastik ebadını nasıl bilebilirim?

Aracınızın üzerindeki lastiğin yanak kısmına baktığınızda 205 55 R16 91H veya 205 55 R16 91W gibi rakamlar ve harfler olduğunu görürsünüz. Burada 205 lastik taban genişliği, 55 lastik yanak yüksekliği, 16 ise jant çapıdır. 91H veya 91W işaretleri ise lastiğin yük ve hız endekslerini ifade eder.

Aracınız için en doğru kış lastiği, araç üreticisinin tavsiye ettiği ölçülerde olan lastiklerdir. Lastik ebat bilgilerini aracınızın kullanıcı el kitabında veya sürücü tarafındaki kapının üzerindeki lastik bilgileri etiketinde bulabilirsiniz.
195 65 R15